پشتیبانی و دانلود ها

فروشگاه اینترتی مستر فیوز تحت نظر شرکت مبین صنعت لاله زار در زمینه تهیه و توزیع قطعات صنعتی تابلو برق،انواع فیوز مینیاتوری و چراغ سیگنال و کنتاکتور میباشد. انگیزه ما جلب اعتماد شما همکاران و مشتریان محترم است.امروزه با توجه به کاذب شدن قیمت ها و ازدیاد اجناس متفرقه و تقلبی این فروشگاه اینترنتی مفتخر است تمامی اجناس را به صورت اصلی و اورجینال با گارانتی و پشتیبانی خدمات فنی عرضه نماید.

اطلاعات تماس
تهران -خیابان لاله زاز جنوبی -پاساژ بوشهری - طبقه دوم - واحد 64
مستر فیوز
info@mrfuse.ir
09123398116
ما را دنبال کنید

فیوز مینیاتوری تابلو برق

فیوز-مینیاتوری-تابلو-برق

فیوز چیست؟!

فیوز یک قطعه و وسیله‌ای حفاظتی است که در مدارهای الکتریکی، الکترونیکی و همچنین در تجهیزات تابلو برق کاربرد دارد و آن‌ها را در برابر افزایش غیرمجاز جریان الکتریکی محافظت می‌کند. اگر جریانی بیش از جریان نامی از فیوز عبور کند، فیوز جریان الکتریکی را قطع خواهد کرد از اینرو دیگر قسمت‌ها آسیب نخواهند دید.

در الکترونیک و مهندسی برق امروز، هزاران طرح مختلف فیوز برای ولتاژ و جریان‌های ویژه، ظرفیت و زمان واکنش؛ بسته به برنامۀ کاربردی آن، طراحی و تولید شده‌است. این تنوع در ویژگی‌های زمانِ واکنش، به طراحان کمک می‌کند تا با انتخاب دقیق‌تر؛ همزمان با ارائۀ ایمنی کافی، از انقطاع بی‌مورد جریان جلوگیری کنند. معمولا برای یک مدار الکتریکی خاص، مقررات و آئین‌نامه‌های سیم‌کشی، حداکثر مجاز مقدار آن‌را تعیین می‌کنند. اتصال کوتاه، اضافه‌بار، بارهای نامتقارن یا خرابی دستگاه، دلایل اصلی عمل کردن فیوز هستند.به عبارتی می توان گفت فیوز  وسیله ای محافظتی در برابر اضافه جریان و اتصال کوتاه است؛ که در اثر عبور جریان، گرم می شود و در صورت بیشتر شدن آن از یک مقدار مشخص شده، مدار را قطع می کند.

انواع فیوز

انواع فیوز از نظر سرعت عملکرد

فیوزها از نظر سرعت عملکرد به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 1. فیوز تندکار: این نوع فیوز زمان قطع سریعی در موقع جریان اضافه دارند.از اینرو فیوزهای تند کار نسبت به تحمل جریان اولیه و بار اضافه سریعا عکس العمل نشان می دهند و در ضمن، محافظ جریان مغناظیسی مدار نیز می باشند.به همین دلیل در مصارف روشنایی استفاده می‌شوند.

موارد استفاده از فیوز تند کار:

از این نوع فیوز برای برای وسایل الکتریکی که حساسیت دارند و با کمترین اختلال و جریان اضافه می سوزند، کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد.مناسب می باشند. مانند لامپ ها، لوازم صوتی و تصویری، قطعات کنترلی صنعتی مانند PLC و غیره که باید به محض عبور جریان اضافه، مدارشان قطع شود، و گرنه می سوزند.

۲٫ فیوز کند کار: این فیوزها، برای حفاظت مصرف کننده های موتوری با جریان راه اندازی استفاده می شوند.از این رو در برابر عبور جریان بیش از حد واکنش ملایم تری از خود نشان می‌دهند و برق را دیرتر قطع می‌کنند. با این حال واکنش فیوز کند کار در برابر جریان اتصال کوتاه تقریباً لحظه‌ای است.

اگر نیاز به مشاوره یا خرید درباره محصولات شرکت مستر فیوز دارید می توانید با متخصصین مجرب ما تماس حاصل کنید.

انواع فیوز از نظر ساختار

انواع فیوز از نظر ساختار می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • فیوز ذوب شو (ساده)
 • فیوز گروهی
 • فیوزهای تیغه‌ای
 • فیوز پیچی یا فشنگی
 • فیوزهای مخصوص سیم

بیشتر بخوانید: شاید مقاله چراغ سیگنال تابلو برق هم برای شما جذاب باشد.

فیوز مینیاتوری (Circuit Breakers)

فیوز مینیاتوری در واقع فیوزهایی هستند که در مقابل جریان اضافه حساس می باشند و به سرعت سبب قطعی مدار می شوند.به عبارتی این فیوز ها نسبت به تحمل جریان اولیه و اضافه بار سریعاً عکس العمل نشان می دهدند و برق را قطع می کنند.فیوزهای مینیاتوری نوعی از فیوزها هستند که می‌توانند از مدارات در برابر جریان اتصال کوتاه و جریان اضافه‌بار محافظت نمایند. این فیوز، از دو مکانیسم زیر استفاده می‌کند:

 1. تشخیص و قطع جریان اتصال‌کوتاه، به وسیلهٔ یک سیم‌پیچ با تعداد دور کم و قطر زیاد انجام می‌شود. با عبور جریان اتصال کوتاه (که بسیار زیاد است)، سیم پیچ، ناگهان به یک آهن‌ربای قوی تبدیل شده، کنتاکت فیوز را قطع کرده و جریان مدار را به سرعت قطع می کند.
 2. تشخیص و قطع جریان اضافه‌بار (جریان بیش از تحمل مدار)، به عهده یک قطعۀ بیمِتال (Bimetal، به معنی دو-فلزی) است. بیمِتال از دو فلز که ضریب انبساط گرمایی آنها با هم متفاوت بوده و بسیار محکم به یکدیگر وصل شده‌اند، ساخته شده است. با عبور جریان الکتریکی از دو فلز، آنها گرم شده و از آنجایی که دو فلز بسیار محکم به هم وصل شده و نیز ضریب انبساط گرمایی آنها متفاوت است.

از این رو می توان فیوزهای مینیاتوری را به دو دسته تند کار و کند کار تقسیم بندی کرد.از فیوز تند کار در مدارهای روشنایی و از فیوز کند کار در مدارات موتوری استفاده می‌شود.فیوز ترانسفورماتور که اغلب کات اوت (CUT OUT FUSE) نامیده می‌شود یک المنت است و چون با برداشتن تیغه فولادی یا نگهدارنده فیوز مدار مانند قطع یک کلید، باز می‌شود به آن کات اوت می‌گویند.

اجزای تشکیل دهنده فیوز مینیاتوری

در فیوز مینیاتوری از اجزای مختلفی استفاده می شود که هر کدام وظیفه ای در فیوز بر عهده دارند.عملکرد صحیح فیوز نه فقط تابع دقت در مرحله ساخت آن می باشد، بلکه همچنین به استفاده درست و نگهداری صحیح پس از نصب نیز بستگی دارد. چنانچه فیوز در مدار  به درستی به کار گرفته نشود، احتمال وارد آمدن خسارت جدی به تجهیزات گران قیمت مدار نیز وجود دارد.

پایه فیوز مینیاتوری:

بخش های ثابت فیوز را پایه می نامند که مجهز به ترمینال هایی برای اتصال به مدار خارجی می باشند و در مورد بعضی از انواع فیوزهای موجود، قسمت پایه دارای روپوش محافظتی نیز می باشد.

پایانه فیوز:

به قسمت هایی از فیوز که برای اتصالات الکتریکی مدار خارجی تعبیه شده است، پایانه می نامند.

کنتاک های پایه فیوز مینیاتوری:

به قسمت های هادی پایه فیوز گفته می شود، که با کنتاکت های کلاهک فیوز  یا رابط فیوز در ارتباط هستند.

کلاهک فیوز:

کلاهک قسمت جداشدنی فیوز است که حامل رابط فیوز می باشد و خارج کردن و تعویض آن را راحت تر می نماید.

قیمت فیوز مینیاتوری

کنتاکت های کلاهک فیوز:

برای اتصال به کنتاکت های رابط فیوز و نیز اتصال به کنتاکت پایه فیوز طراحی شده است.

نگهدارنده فیوز مینیاتوری:

مجموع پایه فیوز و کلاهک فیوز را  نگهدارنده فیوز می نامند.

رابط فیوز مینیاتوری:

به قسمتی از فیوز گفته می شود که شامل المان فیوز بوده و پس از عمل کردن فیوز برای آماده سازی مجدد آن، باید تعویض گردد.

کنتاکت های رابط فیوز:

برای اتصال رابط فیوز به کنتاکت های پایه فیوز و کنتاکت های کلاهک فیوز طراحی گردیده است.

اگر نیاز به مشاوره یا خرید درباره محصولات شرکت مستر فیوز دارید می توانید با متخصصین مجرب ما تماس حاصل کنید.

مشخصات فیوز با کلید مینیاتوری

امروزه کلید های مینیاتوری (MCB) به جای فیوزها بیشتر در تجهیزات تابلو برق استفاده می شوند. MCB در مقایسه با فیوز دارای مزایای بسیاری است:

 1. به طور خودکار مدار الکتریکی را در شرایط غیر طبیعی شبکه قطع می کند (هم شرایط اضافه بار و هم اتصالی). فیوز مینیاتوری MCB در تشخیص چنین شرایطی بسیار مطمئن تر است.
 2. از آنجا که اهرم کلید مینیاتوری در هنگام خاموش شدن در حالت قطع خود قرار دارد ، ناحیه معیوب مدار الکتریکی به راحتی قابل شناسایی است. اما در صورت وجود فیوز ، برای چکاپ فیوز ، باید چنگک فیوز را باز کرد یا فیوز را از پایه جدا کرده و بررسی کنید.
 3. ترمیم سریع مدار در صورت استفاده از فیوز امکان پذیر نیست ، زیرا فیوزها باید برای وصل مدار ، مجدداً جایگزین شوند. اما در مورد کلید مینیاتوری ، بازگرداندن سریع اهرم سوئیچ امکان پذیر است.
 4. وصل کردن کلید مینیاتوری MCB نسبت به فیوز از لحاظ الکتریکی ایمن تر است.
 5. فیوز مینیاتوری را می توان از راه دور کنترل کرد ، در حالی که فیوزها همچنین قابلیتی ندارند.

بیشتر بخوانید: شاید مقاله چراغ تونلی هم برای شما جذاب باشد.

ساختار داخلی کلید مینیاتوری

اجزایی که داخل کلید مینیاتوری قرار دارد شامل موارد زیر می باشد:

 1. اهرم قطع و وصل برق خروجی
 2. بازوی محرک
 3. کنتاکت اصلی جریان خروجی
 4. ترمینالهای ورودی و خروجی
 5. فلز بیمتال(قطع کننده در برابر اضافه بار)
 6. سیم پیچ
 7. جرقه گیر
کلید مینیاتوری تابلو برق

این نکته را باید در نظر گرفت که در تجهیزات تابلو برق چیزی به عنوان فیوز مینیاتوری نداریم و در حقیقت این قطعه کلید مینیاتوری هست که در عام به فیوز مینیاتوری معروف است از این رو فیوز وسیله حفاظتی است که یک بار مصرف بوده و قابل ذوب شدن (می سوزد) می باشد.

مشخصات روی فیوز مینیاتوری

در فیوز مینیاتوری دو نوع جریان وجود دارد که در زیر به آنها شاره کردیم:

 • جریان لحظه ای
 • جریان نامی

جریان لحظه ای: جریان لحظه ای به جریانی گفته میشود که در یک لحظه ( کمتر از یک ثانیه ) فیوز توانایی تحمل این جریان را دارد.روی فیوز ها جریانی نوشته شده مانند ۶۰۰۰ یا ۳۰۰۰ که این عدد در یک کادر مستطیل شکل قرار دارد.

جریان نامی: به حداکثر جریان مجازی گفته می شود که یک فیوز توانایی تحمل آن را دارد و اگر جریانی بیش از جریان نامی که روی فیوز نوشته شده است باشد ، از فیوز عبور کند، فیوز مدار را قطع میکند

 

اگر نیاز به مشاوره یا خرید درباره محصولات شرکت مستر فیوز دارید می توانید با متخصصین مجرب ما تماس حاصل کنید.

شاخص فیوز مینیاتوری چیست؟

در فیوز مینیاتوری قسمتی وجو دارد که مشخص می کند که فیوز سالم بوده یا درست عمل کرده است.شاخص فیوز را با توجه به جریان نامی فیوز، به رنگهای مختلف می سازند.شاخص فیوز توسط یک سیم مقاومتی نگهداشته می شود. پس از سوختن المان فیوز سیم مقاومتی نیز سوخته و پولک فلزی که تحت کشش فنری کوچک قرار دارد آزاد می گردد.

بیشتر بخوانید: شاید مقاله چراغ سیگنال ولت متر هم برای شما جذاب باشد.

تیپ فیوزهای مینیاتوری

بر روی فیوز های مینیاتوری حروف واعدادی نوشته شده است مانند: (B10) که B تیپ فیوز و ۱۰ جریان نامی (حد اکثر جریان مجاز) فیوز می باشد.

تیپ های معمول فیوز ها عبارتند از : تیپ B تیپ C تیپ D تیپ K تیپ Z

تیپ B: این فیوز ها مخصوص روشنایی می باشد که به سرعت در مقابل جریان اضافه عکس العمل نشان می دهد، که از سطح حساسیت مناسبی برای کاربردهای خانگی برخوردار می باشند؛ و همچنین به این نوع فیوزها، فیوز های تند کار نیز گفته می شوند.

تیپ C: کاربرد این فیوز مینیاتوری بیشتر در موارد صنعتی بوده و برای راه اندازی موتور هایی که توان کم داشته و جریان راه اندازی بالایی ندارند مورد استفاده قرار می گیرند مانند موتور کولر های گازی.

تیپ D: از این فیوز ها برای موتور های با جریان هجومی بالا که جریان راه اندازی بالایی دارند استفاده می شود.این کلیدها جریان بین ۱۰ تا ۲۰ برابر جریان نامی در زمان مشخص را در مدار قطع می کنند و زمان قطعشان از همه تیپ ها بیشتر است.

تیپ K: این نوع فیوز ها معمولاً در مدارات قدرت مورد استفاده قرار می گیرد، حساسیت در اضافه بار در این نوع فیوز نسبت به سایر فیوز ها بیشتر است یعنی اگر موتور بار اضافه را تحمل کند این فیوز سریع ، موتور را خاموش می کند.

تیپ Z: فیوز های تند کار حساس ، در این فیوز ها هنگامی که جریان عبوری از جریان نامی بیشتر شود در یک مدت زمان خاص ( که از تمامی تیپ ها کمتر است ) خیلی سریع فرمان قطع را صادر میکند، حساسیت این نوع فیوز ها هم در موقع اضافه بار و هم هنگام بروز اتصال کوتاه از تمامی فیوز ها بیشتر است و در صورت بوجود آمدن خطا را سریعا قطع می کند. از این رو می توان گفت این نوع فیوز در در مداراهای با حساسیت بسیار بالا کاربرد دارد.

مشخصات کلید مینیاتوری

فیوز روبرو از تیپ B یعنی تند کار است که برای روشنایی مناسب است و جریان نامی آن ۱۰ آمپر است و تحمل جریان لحظه ای آن ۶۰۰۰ آمپر است و عدد ۳ که زیر ۶۰۰۰ قید شده هم مربوط به کلاس انرژی است.

فیوز مینیاتوری در واقع فیوزهایی هستند که در مقابل جریان اضافه حساس می باشند و به سرعت سبب قطعی مدار می شوند

بر روی فیوز های مینیاتوری حروف واعدادی نوشته شده است مانند: (B10) که B تیپ فیوز و ۱۰ جریان نامی (حد اکثر جریان مجاز) فیوز می باشد.

تیپ های معمول فیوز ها عبارتند از : تیپ B تیپ C تیپ D تیپ K تیپ Z

فیوزهای مینیاتوری تابلو برق در انواع مختلفی ساخته می شوند که هرکدام مناسب محیط خاص خود هستند از اینرو شبرای اطلاع از قیمت های فیوز مینیاتوری می توانید با ما در تماس باشید

سایت بسته است!

این سایت به دلیل عدم تعهد و نداشتن استطاعت مالی کارفرما جهت تسویه با شرکت پیمانکار در حالت تعلیق می‌باشد