پشتیبانی و دانلود ها

فروشگاه اینترتی مستر فیوز تحت نظر شرکت مبین صنعت لاله زار در زمینه تهیه و توزیع قطعات صنعتی تابلو برق،انواع فیوز مینیاتوری و چراغ سیگنال و کنتاکتور میباشد. انگیزه ما جلب اعتماد شما همکاران و مشتریان محترم است.امروزه با توجه به کاذب شدن قیمت ها و ازدیاد اجناس متفرقه و تقلبی این فروشگاه اینترنتی مفتخر است تمامی اجناس را به صورت اصلی و اورجینال با گارانتی و پشتیبانی خدمات فنی عرضه نماید.

اطلاعات تماس
تهران -خیابان لاله زاز جنوبی -پاساژ بوشهری - طبقه دوم - واحد 64
مستر فیوز
info@mrfuse.ir
09123398116
ما را دنبال کنید

تجهیزات تابلو برق صنعتی

یکی از مهمترین و پایه ای ترین پیش نیازها برای شروع کار با تابلو برق صنعتی، شناخت کامل تجهیزات تابلو برق صنعتی و اطلاع از کاربرد هر قطعه در تابلو برق می باشد.

تجهیزات تابلو برق

تابلو برق چیست؟

امروزه تابلوهای برق یکی از عناصر اصلی واحدهای صنعتی و مسکونی محسوب می شوند.تاکنون به تابلو برق های منزل خود دقت کرده اید؟ این که تابلو ها دارای چه تجهیزاتی هستند و چه شکل ظاهری دارند؟ به زبان ساده تابلو برق محفظه ای فلزی و  یا غیرفلزی است که برای نصب تجهیزات الکترونیکی و ارتباط بین آنها طراحی شده است. تابلوهای برق از نظر ولتاژ به سه دسته ی تابلو برق فشار  ضعیف یا LV  (تا ۱۰۰۰ ولت) ، تابلو برق فشار متوسط یا MV (از ۱۰۰۰ تا ۶۳۰۰۰ ولت)، تابلو برق فشار قوی یا HV  (از ۶۳۰۰۰ ولت تا ۴۰۰۰۰۰ولت) تقسیم بندی می شوند.تابلو برق به عنوان مجموعه‌ای که در آن یک یا چند وسیله قطع و وصل همراه با تجهیزات کنترل، اندازه گیری، حفاظتی، تنظیم کننده و …؛ به منظور ایجاد ارتباطات لازم بین آن‌ها و سایر تجهیزات خارج از تابلو وجود دارد، می‌باشد. از اینرو تابلو برق کاربردهای مختلفی در  ایستگاه های برق، ایستگاه های مبدل، ایستگاه های توزیع، ساختمان های تجاری و سازمانی، کارخانه های صنعتی و نمایندگی ها، پالایشگاه ها و… دارد که به طور کلی هرجا که بحث بهره برداری انرژی الکتریکی در تولید، انتقال و توزیع و تبدیل انرژی الکتریکی و کنترل تجهیزات مصرف کننده انرژی الکتریکی مطرح باشد، وجود تابلو‌های برق ضرورت دارد.

آشنایی با تابلو برق فشار ضعیف

معمولا تابلو برق فشار ضعیف در ابعاد و اندازه های بزرگتر از تابلو برق های خانگی ساخته می شوند. این تابلو برق ها دارای تجهیزات متعددی هستند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. همانطور که گفتیم تابلو برق ها تجهیزات صنعتی را داخل خود جای میدهند. قطعا تجهیزات و لوازمی که در تابلو برق فشار ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد با تجهیزات تابلو برق فشار قوی متفاوت است. حال این سوال پیش می آید که چه تفاوت هایی دارند این نوع تابلو برق با یکدیگر؟! باید در پاسخ بگوییم که یکی از تفاوت های آنها در ولتاژ است؛ که ولتاژ تابلو برق فشار ضعیف تا ۱۰۰۰ ولت می باشد، ولتاژ تابلو های فشار متوسط از ۱۰۰۰ ولت تا ۶۳۰۰۰ ولت می باشد و در آخر هم تابلو های فشار قوی از ۶۳۰۰۰ ولت تا ۴۰۰۰۰۰ ولت می باشد.

انواع تابلو برق فشار ضعیف + ویژگی ها

تابلو برق های فشار ضعیف در انواع مختلفی ساخته و تولید می شوند که این تابلو ها از نظر ساختمانی و نحوه نصب به دسته های ایستاده، تابلو های میزی، تابلو های رک و تابلو های دیواری تقسیم می شوند.همه ای نوع تابلوها، تابلو برقی می باشند ولی هرکدام مخصوص به مکان خاصی نصب و استفاده می شوند همچنین هرکدام کارکرد و تجهیزات مختص به خود را دارند.

به عنوان مثال تابلو برق های ایستاده از نظر دسترسی به تجهیزات داخل تابلو به راحتی امکان پذیر است و معمولا هم بر روی دیوار نصب می شوند.

انواع تابلو برق فشار ضعیف از نظر کاربرد

انواع تابلو برق فشار ضعیف از نظر کاربرد را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 

 • تابلوهای فرمان موتوری که جهت کنترل موتورهای سه فاز ساخته می‌شوند
 • تابلوهای توزیع صنعتی که جهت توزیع جریان در یک واحد صنعتی استفاده می‌شوند
 • تابلوهای بانک خازنی که جهت اصلاح ضریب توان یک کارگاه ساخته می‌شوند
 • تابلوهای توزیع مسکونی که برای توزیع جریان در یک واحد مسکونی ساخته می‌شوند
 • تابلوهای کنترل صنعتی یا تابلوهای PLC که جهت کنترل اتوماتیک فرایندهای صنعتی کاربرد دارند
 • تابلوهای مارشالینگ که ارتباط بین تابلوهای برق و سیستم کنترل مرکزی (DCS) را فراهم می‌کنند
انواع تابلو برق صنعتی

انواع تابلو برق صنعتی

در بخش صنعت و تجهیزات الکتریکی انواع تابلو برق با ساختمان و معماری مختلفی وجود دارد که می توان به تابلو های ایستاده، تابلو های میزی، تابلو های رک و تابلو های دیواری اشاره کرد. این نکته را هم باید بیان کرد که درست هست همه این تابلو ها، تابلو برق می باشند. اما هرکدام از تجهیزات متفاوتی استفاده میکنند و به طور کلی هر یک از تابلو برق ها کاربرد و ویژگی خاص خود را دارند.مثلا تابلو های ایستاده جزو تابلو هایی به شمار می روند که از جلو به راحتی می توان به آنها دسترسی داشت که معمولا بر روی دیوار ها نصب می شوند تا در دسترس باشند.

قطعات تابلو برق صنعتی

فیوز ها در تابلو برق

در تابلوها یکی از بخش ها و قطعاتی که اهمیت بالایی دارد “فیوز” می باشد.فیوز ها معمولا زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که جریان برق بیش از حد مجاز باشد، در این حال جریان مدار را قطع می کنند.از این رو اگر اضافه باری حاصل شود فیوزها می شکنند و یا ذوب می شوند تا مشکلی برای دیگر تجهیزات داخل تابلو برق ایجاد نشود. به دلیل همین موضوع استفاده از فیوز در تمام تابلوها ضروری است. 

کلید مینیاتوری به صورت خودکار، هنگام بروز شرایط غیر طبیعی شبکه، شامل اضافه بار (عبور جریان غیرمجاز) و همچنین اتصال کوتاه ،جریان را در مدار الکتریکی قطع می نماید.اما نکته ی تمایز کلید های ام سی بی با فیوز ها در حساسیت بالای این کلید ها نسبت به فیوز ها می باشد. از طرفی استفاده از کلید های ام سی بی نسبت به فیوز ها قابل اعتماد تر بوده همچنین جریان نامی در کلید مینیاتوری بیش از ۱۰۰آمپر نیست و عملکردی حرارتی یا مغناطیسی – حرارتی دارند.

کنتاکتور

کنتاکتور به عبارتی عامل قطعی و وصلی مدار فرمان، از راه دور است.برای کنترل یک موتور سه فاز از راه دور و یا متوقف نمودن آن،  به یک رله ی مخصوص با کلید اتصال  قوی نیاز داریم تا فشار جریان موتور را در چرخه ی روشن و خاموش شدن به طور ایمن هدایت کند. معمولا رله های الکترومکانیکی برای این منظور ساخته می شوند که به عنوان کنتاکتور در دنیای صنعت شناخته شده است. بعضی اوقات کنترل فاز در صورت بروز مشکلاتی مانند جابجایی فاز ، افت ولتاژ ، عدم تقارن ولتاژ سه فاز و یا قطع بودن یکی از فاز ها اجازه روشن شدن به تابلو برق را صادر نمی کند و به همین منظور می توان از تیغه باز آن در مدار جهت استارت نمودن تابلو استفاده نمود.

بی متال

یکی از قطعاتی که در تابلو برق ها مورد استفاده قرار می گیرید و حائز اهمیت می باشد بی متال است. بی متال در تابلو برق صنعتی نقش حفاظتی موتور سه فاز در برابر اضافه بار در کاربردهای با ولتاژ پایین را دارد. ولی استفاده از کلید حرارتی MPCB بیشتر توصیه می شود که در صورت افزایش دمای کابل های برق نیز مدار را قطع می نماید.عنصر فعال در بی متال یک ترکیب از دو فلز با جنس های مختلف می باشد که اساس کار آن نیز اختلاف ضریب انبساط طولی دو فلز می باشد.در مواقعی که گرمای بیش از حد در مدار رخ دهد، به دلیل اختلاف ضریب انبساط طولی، یکی از فلزها بیشتر خم شده و جریان در تابلو برق صنعتی قطع می شود.

کلید حرارتی MPCB

کلید حرارتی MPCB یا قطع کننده حفاظت از موتور الکتریکی نوع خاصی از قطعات الکتریکی است که همانطور که از نامش پیداست، که برای حفاظت از موتور الکتریکی استفاده می شود. این نوع قطعه در مدار شامل هر دو نوع حفاظت در برابر اضافه بار (حرارتی یا الکترونیکی) و حفاظت در برابر خطا (مغناطیسی) است.هر MPCB در تابلو برق صنعتی نقش های متفاوتی بر عهده دارد که منبع الکتریسته امنی برای موتور فراهم می آورد که عبارتند از:

 • حفاظت در برابر اضافه بار (overload)
 • حفاظت در برابر عدم تعادل فاز و افت فاز
 • حفاظت در برابر خطای الکترونیکی مانند اتصال کوتاه، مشکلات خط اتصال به زمین و مشکلات خط به خط
 • تاخیر حرارتی برای جلوگیری از بازگشت سریع موتور بعد از اضافه بار
 • اتصال مجدد خودکار
 • نمایش هشدار خطا (با LED)
کلید حرارتی

کلید کامپکت MCCB

کلید کامپکت (Molded Case Circuit Breaker) نوعی دستگاه حفاظت الکتریکی است که می تواند برای طیف گسترده ای از ولتاژ و فرکانس هر دو ۵۰ هرتز و ۶۰ هرتز در تابلو برق استفاده شود. یکی از تفاوت های کلید کامپکت با کلید مینیاتوری این است که می تواند جریان نامی تا ۲۵۰۰ آمپر قابل تنظیم داشته باشد. تفاوت دیگر این است که MCCB ها بسیار بزرگتر از MCB ها هستند. این قطعه نیز مانند سایر قطعات محافظت کننده، دارای سه نقش اساسی در تابلو برق صنعتی می باشد:

 • حفاظت در برابر خطاهای الکتریکی
 • روشن کردن و خاموش کردن
 • حفاظت در برابر اضافه بار

کلید محافظ جان یا RCD

کلید RCD یا (Residual Current Device) دستگاهی برای محافظت جان است در زمان لمس سیم بدون روکش که به منظور محافظت در برابر شوک الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.در تجهیزات تابلو برق هردو سیم فاز و نول از طریق کلید RCD به یکدیگر متصل می شوند.کلید محافظ جان زمانی که جریان نشتی در تجهیزات وجود داشته باشد مدار را قطع می کند و در مقابل خطرات الکتریسیته و آتش سوزی محیط و تجهیزات محافظت می کند.

RCD در تجهیزات تابلو برق به این صورت کار میکند که به طور مداوم  و لحظه ای جریان برق را مانیتور و بررسی می کند و در صورتی که مقدار جریان جاری از طریق فاز به نول باز نگردد، عدم انطباق بین دو جریان فاز و نول را شناسایی کرده و مدار را قطع می کند.

رله-زمان-تابلو-برق

رله زمان یا تایمر

رله هایی زمانی یا تایمر، تایمرهای داخلی هستند که با جریان برق کار می کنند.

تایمرها برای کنترل زمان پردازش در طیف گسترده ای از کاربردها مورد استفاده قرار می گیرند که شامل عملیات کنترل موتور، استفاده در آسانسورها، ترمینال نوار نقاله؛ سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های هشدار دهنده نوری و … مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد تایمر در تابلو برق زمانبندی در حالت اتوماتیک ، شمارش زمان و ارسال سیگنال در زمان مناسب می باشد.

چراغ سیگنال قطعه ای ساده اما پر کاربرد در سیستم های اخباری است.ولتاژ کاری این نوع چراغ ها از ۳ ولت تا ۲۲۰ ولت تولید می شود و در بازار موجود می باشند که هرکدام با توجه به نوع کاربردی که می خواهیم داشته باشند متفاوت است.لامپ های سیگنال در انواع تابلو برق های صننعتی برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرد. این لامپ ها در نوع صنعتی خود معمولا دارای قاب بوده و بنده ای رزوه شده می باشند که توسط یک مهره بر روی بدنه تابلو برق فیکس می شوند .پیشنهاد میکنیم مقاله چراغ سیگنال ولت متر هم ملاحظه کنید.

پوش باتن در تابلو برق

چراغ سیگنال قطعه ای ساده اما پر کاربرد در سیستم های اخباری است.ولتاژ کاری این نوع چراغ ها از ۳ ولت تا ۲۲۰ ولت تولید می شود و در بازار موجود می باشند که هرکدام با توجه به نوع کاربردی که می خواهیم داشته باشند متفاوت است.لامپ های سیگنال در انواع تابلو برق های صننعتی برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرد. این لامپ ها در نوع صنعتی خود معمولا دارای قاب بوده و بنده ای رزوه شده می باشند که توسط یک مهره بر روی بدنه تابلو برق فیکس می شوند .

پوش-باتن-تجهیزات-تابلو-برق

چراغ هشدار

چراغ هشدار یا (tower light) دستگاه های علامت دهی هستند که برای اعلام خطر و نمایش وضعیت عملکرد دستگاه از فاصله ی دور استفاده می شوند.چراغ های هشدار در پنلها، ماشین آلات و خطوط تولید نصب می شوند که در رنگ های مختلف نظیر قرمز، سبز، بنفش و آبی تولید می شوند.هر چراغ هشدار در محدوده ی معینی قابل استفاده می باشد (فاصله ۵ تا ۳۵متر). این چراغ های هشدار در تجهیزات تابلو برق کاربرد دارند و هر رنگ در آنها نشان دهنده وضعیتی در تابلو برق است.چراغ های هشدار علاوه بر استفاده در تابلوهای برق، در موارد دیگری مانند ورودی های پارکینگ، گیت ورودی، خط تولید و به عبارتی در هر مکانی که نیاز به هشدار دادن است مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولات دیگر مستر فیوز

سایت بسته است!

این سایت به دلیل عدم تعهد و نداشتن استطاعت مالی کارفرما جهت تسویه با شرکت پیمانکار در حالت تعلیق می‌باشد